Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог
  • За д-р Баев
  • Ин витро
  • Истински истории
  • Въпроси
  • Полезни теми
  • Контакти

7 съвета за правилно хранене по време на ин витро процедура

  • Начало
  • Полезни теми
  • 7 съвета за правилно хранене по време на ин витро процедура
7 съвета за правилно хранене по време на ин витро процедура

Хормоналната стимулация повишава нуждите на организма на жената от белтъци, мазнини, въглехидрати и витамини. Оптималното хранене е най-важната предпоставка за развитието на здрави яйцеклетки и последваща имплантация на ембриони в матката.

  1. Приемайте много течности. Общият прием на течности трябва да е около 3 – 3,5 литра дневно. Това може да включва фрешове, айрян и минерална вода и да се разпределя плавно през дена. Течностите разреждат хормоните в кръвта и намаляват гаденето и повръщането. Те стимулират по бързото преминаване на хормоните през бъбреците и черния дроб и метаболизирането им.
  2. Избягвайте консерванти. В натуралните сокове и в повечето храни има множество консерванти. Предпочитайте храна прясно приготвена на място и фрешове от плодове. Консервантите дразнят храносмилателната система и водят до гадене и повръщане.
  3. Приемайте храна богата на протеини. Аминокиселините са изключително важни за изграждането на тъканите на новия организъм. Яйцата, месото, рибата, млечните продукти са задължителни. Диетите и недостигът на аминокиселини са забранени и често обричат на неуспех процедурата.
  4. Яжте пресни плодове и зеленчуци. Фолиевата киселина е изключително необходима за зачеването и в първия триместър на бременността за развитие на нервната система на бебето. Допълнително лекарите препоръчваме прием с таблетки фолиева киселина с цел намаляване на риска от аномалии на мозъка на детето.
  5. Избягвайте храни, които не обичате или дразнят вкусовите ви рецептори. От хормоните се повишава чувствителността на вкусово-обонятелния анализатор. Често жените имат гадене и повръщане при ин витро процедура и това се дължи на високите нива хормони. Не приемайте риба ,например, въпреки че е много полезна, ако не обичате или ви се повръща от нея.
  6. Приемайте храната на малки порции и не преяждайте. Перисталтиката е забавена от хормоните и често жените при ин витро страдат от констипация. Приемайте храна богата на фибри и целулоза/ пълнозърнест хляб, круши, бобови храни и др./.
  7. Не приемайте сурови храни /суши, сурово месо/ и нетермично обработени млека, яйца и дивечово месо. Тези храни крият риск от зараза с бактерии, трихинела, паразити и могат да са причина за опасни чревни инфекции и интоксикация.

Последни публикации

  • Свежият трансфер на бластоциста крие рискове
    2023-05-09

    Свежият трансфер на бластоциста крие рискове

    Трябва ли трансферът на 1 свеж бластоцист да бъде златният стандарт при ин витро процедурата? С развитието на витрификацията и тайм лапс отглеждането на ембрионите до стадий бластоцист се превърна в рутинна практика в ин витро лабораториите.
    Прочетете повече
  • Пушенето на марихуана повишава рисковете за майката и бебето
    2023-05-09

    Пушенето на марихуана повишава рисковете за майката и бебето

    Голямо кохортно проучване от Канада установява, че 2% от бременните жени употребяват марихуана по време на бременността. То включва 1,2 милиона бременни с едноплодна бременност, обхващаща периода 2012-2019 г. Възрастта на бременните, които пушат марихуана по време на бременността, е предимно до 24 години.
    Прочетете повече
  • На 20 годишна възраст децата, родени с донорски яйцеклетки и сперматозоиди се радват на отлични семейни отношения
    2023-05-09

    На 20 годишна възраст децата, родени с донорски яйцеклетки и сперматозоиди се радват на отлични семейни отношения

    Проучване с давност 20 години доказва, че няма разлика в семейните връзки и отношения при деца, родени с донорски гамети или такива спонтанно заченати. Липсата на биологична-генетична връзка между децата и родителите им не се отразява на връзката майка-дете и психологическото развитие на децата в ранна детска възраст.
    Прочетете повече
© 2013 - | Декларация за поверителност
  • facebook