
Причината за трудно забременяване в 50% от случаите е при мъжете. Стандартната разширена спермограма дава информация за броя, подвижността и морфологията на сперматозоидите. Последните изследвания доказват, че качеството на ДНК на сперматозоидите е най-важният фактор за успешно зачеване, въпреки че той не се изследва при нормален спермален анализ. При сперматозоиди със здраво ДНК няма генетични нарушения и мутации в генетичния код. При сперматозоиди с увредено ДНК процесът на естествено зачеване е затруднен, рискът от спонтанен аборт и раждане на дете с генетични нарушения е много голям. В тези случаи се прилагат тестове за ДНК фрагментация за диагностика на степента на ДНК увреждането на сперматозоидите.
Плодовитостта на мъжете намалява след 45 годишна възраст. Степента на ДНК фрагментация се удвоява след 40 годишна възраст. Така напредналата възраст на мъжете също може да доведе до спонтанен аборт и раждане на дете с генетичен синдром и аномалия.
Сперматогенезата обаче може да се подобри и стимулира с подходящи добавки. Производството на един сперматозоид отнема над 2 месеца. За нормалните процеси на узряване голямо значение имат нивата на оксидация и оксидативен стрес в семенната течност. Начинът на живот и здравословната диета са в основата на по-оптималната сперматогенеза, когато не съществуват други причини като инфекция, варикоцеле или запушване на спермалния дуктус.
Мъжката плодовитост може да бъде повишена с тези стъпки:
-
Приемайте антиоксиданти –Витамин С и Е, Цинк , Фолиева киселина и Селен. Метилфолатът често е препоръчителен.
-
Приемайте Коензим Q 10 – основен антиоксидант и ключов фактор за производство на енергия в клетките. Обичайната дозировка е 200 мг дневно със закуската, като при тежки нарушения -400 мг.
-
Алфа-липоева киселина – мощен естествен антиоксидант – 600 мг дневно при стандартната формула за предпочитане на празен стомах.
-
Омега 3 –мастни киселини от риба повишават качеството на сперматозоидите и намаляват ДНК фрагментацията. 1500 мг рибено масло е стандартната дозировка.
-
Л-карнитинът подобрява подвижността на сперматозоидите, както и качеството. Препоръчителната дозировка е 1000 мг дневно със или без храна.
-
Анти-оксидантната диета – плодове и зеленчуци богати на анти-оксиданти и ниско съдържание на пестициди – папая, ананас, манго, пъпеш, авокадо, броколи и грах. Ограничете консумацията на захар и червено месо, увеличете приема на риба, пълнозърнести храни, ядки и зехтин.
-
Ограничете приема на алкохол, особено в месеца преди ин витро цикъла.
-
Намалете токсичното натоварване – фталати, бисфенол, олово. Ограничете пластмасата в дома си, използвайте кремове за бръснене, шампоани и одеколони без фталати. Бисфенолът се отделя от пластмасовите кутии за храна, консервите и касовите бележки. Приготвяйте домашна храна и избягвайте полуфабрикатите. Избягвайте спрейове за насекоми и препарати за пръскане срещу плевели, използване на пестициди и органични разтворители като формалдехид.
-
Не изполвайте лубриканти при секс. Химикалите в тях увреждат ДНК и намаляват подвижността на сперматозоидите. С изключение на специално създадени за това марки, които улесняват зачеването.
-
Дръжте телефона си далече от слабините. Радиочестостните електромагнитени вълни увреждат сперматогенезата.
-
Не се прегрявайте. Високата температура, колкото е по-продължителна е фатална за сперматогенезата. Типичен пример е увреждането при треска - 39-40 градуса. Същият ефект имат сауните, горещите минерални вани и парните бани. Избягвайте седенето по цял ден и стегнатото бельо.
-
Поддържайте оптимално тегло. Излишните килограми могат да доведат до хормонален дисбаланс и намалена сперматогенеза.
-
Пушенето вреди! Пушенето води до намалено количество и качество на сперматозоидите, което директно влияе върху способността за зачеване
-
Бъдете Физически активни. Редовната физическа активност подобрява кръвообращението и общото здраве, което подпомага производството на здрави сперматозоиди
Следвайки тези стъпки, мъжете могат значително да подобрят качеството на своите сперматозоиди и да увеличат шансовете за успешно зачеване.