Дългодействащите гонадотропини са поглед към бъдещето на контролирана яйчникова стимулация. Те се прилагат еднократно в ранната фоликуларна фаза и имат дългодействащ период на стимулация на зреенето на яйцеклетки. В началото те са въведени за употреба само при протокола с антагонист. В последствие се установява, че са много ефективни и при лечение с дългия протокол. Те са много удобни за пациентите, поради еднократния им прием. Единственият им риск е от хиперстимулационен синдром, който трябва да се прецезира при всеки пациент.
Проучването включва 27 жени, poor responders, провели ин витро лечение с рекомбинантен фоликулостимулиращ хормон по дълъг протокол. След това същата група пациенти провежда ин витро лечение по дълъг протокол с корифолитропин алфа.
Овариалната стимулация се провежда след даун регулация с Лепролид и тригер с хориален гонадотропин.
Лабораторните параметри и ембриологичният екип са едни и същи са двете групи пациенти.
В двете групи – трансферът е на ден 3, като се селектират най-добрите ембриони. След 12 дни е направен ЧХГ тест.
Резултатите:
1. Средна възраст : 36,9 – 37 години
2. Аспирирани яйцеклетки : 2,8 -5,1
3. Зрели М 2 яйцеклетки : 2,8 – 3,85
4. Оплодени яйцеклетки: 1,7 – 3,85
5. Развиващи се ембриони : 1,7 – 2,5
6. Ембриотрансфер: 1,6 -2,6
7. Процент бременности: 0-12 /0-44,4%/
8. Процент продължаващи развитието си бременности: 0-11 /0-40,7%/
Резултатите са при едни и същи пациенти в различен цикъл на лечение по един и същи протокол с промяна на медикеманта за стимулация само.
Броят на получените яйцеклетки и ембриони е по-голям при използването на дълго-действащия гонадотропин. Особено впечатляващ е процентът бремености – от 0% до 44% при смяна на гонадотропина при една и съща кохорта пациенти.
Тези резултати показват, че при лутеална даун регулация дългодействащите гонадотропини селектират по-голяма кохорта фоликули поради по-високите нива на стимулация в първите дни от приложението им. Поради този фактор те са особено ценни при пациентките с намален яйчников резерв.
Източник:
Salguero, Rolim, Moura
JBRA Assisted Reprod, 2016 Jul-Sep