
Асистираното излюпване на ембриона - Assisted hatching е техника, която се използва основно при двойки с няколко неуспешни ин витро процедури. Често тези неуспешни ин витро опити се дължат на факта, че ембрионът не успява да се имплантира в матката. Това може да се дължи на факта, че той въобще не може да се излюпи от своята защитна обвивка – zona pellucida. В част от случаите това става по-бавно и по-късно, когато имплантационния прозорец на матката вече не е отворен. Резултатът е пак същият – липсва имплантация на ембриона.
При пациентки с лоши шансове за успех при следваща ин витро процедура, методът асистирано излюпване на ембриона трябва да се предложи като фактор, който би повишил шансът за успех.
История на метода. Експертите в областта на фертилитета установяват, че най-големи шансове за имплантация имат ембрионите с тънка защитна обвивка – zona pellucida. По тази причина ембриолозите започнали под микроскоп да правят малки дупки в обвивката на ембриона. Идеята на асистираното излюпване е да се използва при тези ембриони, които имат по-дебела от нормалната защитна обвивка на ембриона, и така да се увеличи шансът за имплантация. Това се прави на четвъртия ден от ембрионалното развитие, когато ембрионът е на стадий 8 клетки. За да се извърши асистираното излюпване, ембрионът се изважда от инкубатора и се фиксира с холдинг пипета. С друга пипета внимателно се аплицира киселинен разтвор върху ембриона, за да направи защитната обвивка – zona pellucida по-слаба. Ембрионът след това се промива и се връща в инкубатора, като се подготвя за трансфер. Освен по този метод, защитната обвивка може да бъде изтънена чрез:
-
Механични методи – микроигла и др.
-
Химични методи – киселина и др.
-
Лазер – най-прецизен метод от 1991г.
-
Пиезо технологията – с вибраторен пиезо-електричен пулс
Успех:
• Методът се прилага при пациенти с лоша прогноза – poor responders, с лош яйчников отговор на стимулация.
• Другата група пациенти е при пациенти с повтарящи се 3 и повече неуспешни ин витро процедури – т.нар. Repeated implantation failure.
• Асистираното излюпване повишава шансът за имплантация и на ембриони с лошо качество. Успехът на assisted hatching се определя основно от опита и качествата на ембриолога.
• “Втвърдяване“ на защитната обвивка – hardening of zona pellucida - при замразяване на ембрионите и при жени над 40 годишна възраст.
Безопасност на метода:
• При неправилно прилагане ембрионът може да се увреди от киселинната субстанция и да спре да се развива. Същото важи и при неправилното използване на лазер и другите методи за хетчинг.
• При прилагане на асистираното излюпване се повишава честотата на т.нар. еднояйчни близнаци – т.нар. monozygotic twinning. Това се доказва при използването на всички методи.
Проучванията показват, че методът на асистираното излюпване на ембриона не повишава успеваемостта в общата неселектирана ин витро популация.
Трябва да се прилага само при описаните индикации.