Проучване с давност 20 години доказва, че няма разлика в семейните връзки и отношения при деца, родени с донорски гамети или такива спонтанно заченати. Липсата на биологична-генетична връзка между децата и родителите им не се отразява на връзката майка-дете и психологическото развитие на децата в ранна детска възраст.
Проучване, продължило 20 години, изследва 65 семейства с деца, родени с помощта на ин витро. Групата включва 22 деца, родени със сурогатство, 17 – с донороски яйцеклетки и 26 , родени с помощта на донорска сперма. Резултатите доказват:
-
Липса на разлика в психо-моторното развитие и качеството на семейните отношения от детството до 20-годишна възраст на децата, независимо дали са спонтанно заченати или с ин витро.
-
Споделянето с децата за техният биологичен произход – преди 7 годишна възраст, преди започване на училище е за предпочитане за семейните отношения и адаптацията на децата. В тези случаи децата изпитват по-малко негативни емоции към своите майки и от своя страна родителите страдат по-рядко от депресия и вътрешно напрежение. Само 7% от майките съобщават за проблеми в семейните взаимоотношения. При споделяне след 7-годишна възраст обаче този процент става 22%. Затова авторите препоръчват споделяне преди начало на училището.
Това проучване е първото, което в дългосрочен план изучава тези сложни взаимоотношения. Резултатите са анализирани от стандартни въпросници, попълнени от децата и техните родители. Липсата на генетична връзка не пречи на изграждането на силна и естествена връзка между майката и детето и по-нататъшните взаимоотношения в семейството.
Това проучване доказва, че независимо от създаване на бебето по нов или различен начин, това не се отразява на функционирането на семейството. Ако наистина човек иска да има дете, той може да преодолее всичко. Това е единственото, което има значение.
Източник:
Golombok S, Jones C, Hall P, et al. A longitudinal study of families formed through third-party assisted reproduction: Mother-child relationships and child adjustment from infancy to adulthood. Developmental Psychol 2023