
Гранулоцит-моноцит колония стимулиращ фактор /GM CSF повишва успеваемостта на ин витро процедурите. Той e мономерен гликопротеин, който се секретира от макрофагите, Т-клетките, NK – клетките, ендотелните клетки и фибробластите и действа като цитокин. В ендометриума на небременна жена GM CSF се синтезира първично и предимно от луминарните и гландуларни епителни клетки, като пик на нивата има по време на имплантационният прозорец. Нещо повече, Гранулоцит-моноцит колония стимулиращ фактор е растежен фактор за трофобластните и другите клетки на плацентата. Ще покажа резултатите на две проучвания представени на Ин Витро Конгреса на ESHRE 2022г. в Милано.
Първото проучване включва пациентки с повтарящи се имплантационни неуспехи - Repeated implantation Failure. Гранулоцит-моноцит колония стимулиращ фактор стимулира ембрионалното делене и развитие. Хранителни среди за култивиране на ембриони, които са обогатени с GM CSF, потенцират образуването на бластоцисти.
Целта на проучването е да се докаже ефективността на GM CSF при пациентки в програмата с донорски яйцеклетки при 3 неуспешни трансфера на бластоцисти с добро качество, получени от млади фертилни жени. Пациентките, включени в проучването са на възраст 35 – 49 години и след трансфер на един бластоцист. Подкожно се прилага GM CSF /Molgramostim – 0,3 microgr/kg дневно от деня преди ембриотрансфера до деня на теста за бременност. При положителен тест за бременност лечението продължава до 8 гестационна седмица на бременността.
Резултатите са 84% бременности при GM CSF групата и 44% при контролната група. Процентът живородени деца е 76% при първата група и 32% при контролната група. Честотата на спонтанните аборти е 9,7% и 27,3% при контролната група.
Изводите са:
• Гранулоцит-моноцит колония стимулиращ фактор увеличава шанса за успех при повтарящи се имплантационни неуспехи.
• Това важи особено при програмите с донорски яйцеклетки
• Тази група пациенти е добър модел да се тества ефективността на този тип лечение.
Второто проучване изследва ефективността на вътрематочното приложение на GM CSF преди ембриотрансфер при резистентен тънък ендометриум при ин инвитро цикли. Оптималната дебелина на лигавицата на ендометриума отразява адекватната матурация и подготовка, които са ключов фактор за имплантацията. Пролиферативните и секреторните промени в ендометриума са резултат на сложната вътрематочна среда, където половите хормони и растежните фактори играят важна роля. Маточна лигавица по-тънка от < 7 mm намалява шанса за успешна имплантация. Много проучвания демонстрират, че Гранулоцит-моноцит колония стимулиращият фактор стимулира гранулоцит/неутрофилната пролиферация и осъществява имунен ефект чрез стимулиране на дендритните клетки, активира цитокинната каскада и промотира ангиогенезата – образуването на нови съдове. Това е механизмът за подобряване на дебелината и качеството на лигавицата.
При изследваната група при пациентки, по-млади от 45 години, с тънък ендометриум при яйчникова хиперстимулация се прилага 300 микрограма от GM CSF преди трансфер, на деня на тригера, с мек катетър за вътрематочна инсеминация. Ако ендометриумът не достигне минимум 7 мм до 48 часа се прилага втора доза GM CSF след аспирацията на яйцеклетките.
Контраиндикации за приложение на GM CSF са хронична неутропения, сърповидно клетъчна анемия, злокачествено заболяване, бъбречна недостатъчност, дихателни инфекции, пневмония и вродена фруктозна недостатъчност. Допълнително не се включени пациентки с Ашерман синдром, миоми или полипи на диагностична хистероскопия.
Резултатите са : 33% бременности при GM CSF групата и 14% при контролната група. Честотата на спонтанните аборти е 16,5% и 21,3% при контролната група.
Изводите са, че Гранулоцит-моноцит колония стимулиращият фактор увеличава дебелината на ендометриума и шансът за успешна имплантация и последваща бременност.