
Инфертилитетът засяга 15% от популацията. Всеки един случай е уникален по своята причина. Засегнатите от инфертилитет не бива да се срамуват или притесняват да търсят помощ в разрешаване на този проблем. В близо 50% от случаите на неуспешна бременност причината за това е в мъжа. Успеваемостта на асистираните репродуктивни технологии в тези ситуации е относително ниска и изследването на мъжкият фактор в повечето случаи често се игнорира. Затова силно препоръчително е да се направи подробен спермален анализ, при който да се анализират потенциални проблеми при мъжа, преди преминаване към скъпите и натоварващи ин витро процедури.
Анализът на качеството на ДНК на сперматозоидите дава важна информация, която ни помага за вземане на правилно решение във всеки един конкретен случай. Един специфичен тест е спермалният хроматин дисперзионен тест – Sperm Chromatin Dispersion (SCD). Той е прост и лесен начин за измерване на спермалната ДНК фрагментация без необходимост от сложно лабораторно изследване. Диагнозата на мъжкият стерилитет се поставя по критериите на СЗО за конвенционалните параметри на спермограмата. Те не са обаче сигурен маркер за фертилният потенциал на мъжа.
Спермалната ДНК фрагментация води до нисък процент фертилизация и лошо качество на ембрионите с често спиране на деленето и развитие на ембриона. При 8% от инфертилните мъже има високи нива на ДНК фрагментация при нормална спермограма. /Zini 2001, Fortunato 2013/.
Halosperm тест установява най-важният параметър – качеството на генетичния материал на мъжа, което не се дава като информация при стандартната спермограма. Тази информация е важна за вземане на решение за лечение с ин витро / ИКСИ процедура. Тестът оценява и предварителния калкулиран риск за неуспех. При високи нива на ДНК фрагментация се препоръчва предварително лечение преди ин витро опита за да се увеличи шанса за успех.
Halosperm тест се препоръчва при:
• Двойки с анамнеза за повтарящи се спонтанни аборти.
• Идиопатичен стерилитет с давност над 6 месеца.
• Селекция на най-добрата проба семенна течност преди терапия на онкологично заболяване или вазектомия.
• Мъже с възраст над 40 години, пушачи, работещи с токсини и във вредна среда.
• Мъже, лекувани от рак или вземащи силни лекарства за подагра и др.
• Мъже с хронични инфекциозни заболявания, фебрилни състояния и варикоцеле.
• Лошо качество на ембрионите при втори цикъл с донорски яйцеклетки.
• Идиопатичен мъжки фактор.
Dyn-halosperm тест анализира процеса на ДНК фрагментацията във времето. Спермалната ДНК фрагментация е налице още от момента на еякулацията, но нейните стойности се увеличават с течение на времето, докато пробата се обработва в лабораторията. Този тест е изключително полезен да установи оптималното време за оплождане. Той препоръчва по-кратки или по-дълги периоди на обработка на спермалната проба преди ин витрото с цел максимален шанс за оплождане. Dyn-halosperm тестът дава отговор на причината за повтарящите се спонтанни аборти и идиопатичният стерилитет.
OxiSperm II тест установява високи нива на свободни кислородни радикали в спермата. Доказано е, че 25-50% от мъжете, пациенти във фертилните клиники имат този проблем, който води до нарушение в мотилитета на сперматозоидите, цялостта на мембраната и намалено ДНК качество на сперматозоидите.
Vital test детектира живи сперматозоиди в еякулата. Този тест се препоръчва при нарушения на мотилитета на сперматозоидите. Големият процент мъртви сперматозоиди – т.нар. некрозоспермия води до тежък стерилитет.