
Съвременната жена трябва да знае какъв е яйчниковият й резерв, особено ако не е раждала. Какво представлява яйчниковият резерв? Това е количеството и качеството на наличните за една жена яйцеклетки, или всъщност показва репродуктивният потенциал на жената – шансът да зачене и роди здраво бебе.
Жената се ражда с повече от милион яйцеклетки, като до пубертета те вече са намалили наполовина с т.нар. апоптоза – програмирана клетъчна смърт. Яйцеклетките не се регенерират и не могат да се увеличат. Качеството им обаче би могло да се подобри до известна степен с прием на подходящи витамини и хранителен режим.
Възрастта е пряко свързана със състоянието на яйчниковия резерв, но не е единствения показател. Начинът на живот, тютюнопушенето, генетична предиспозиция (наследствена ранна менопауза при майка и баба), химиотерапия, претърпяни хирургични интервенции на яйчниците са фактори, които влияят върху качеството и количеството на яйцеклетките. Затова е важно да се знае, че биологичната възраст на жената не съотвества винаги на репродуктиваната й възраст и фертилен потенциал.
Симптоми за намаляващ яйчников резерв не са явни. Жената не усеща по никакъв начин тези промени в организма й, които са необратими. Понякога има топли вълни, менструалните цикли стават по-оскъдни и неправилни. Затова превенцията е изключително важна и е единственият начин за определяне на състоянието на репродуктивният резерв. Превенцията се изразява в извършване на ултразвуково изследане с цел да се установи броя на антралните фоикули в яйчниците, и изследване на няколко хормона – FSH, LH, AMH, инхибин Б. Най-точният маркер за определяне на яйчниковият резерв е Анти-мюлеровият хормон (AMH).
Какво може да се направи при установен намален или изчерпан яйчников резерв. Може ли жената да забременее и какви са възможностите на медицината? Естествено забременяване при намален яйчников резерв е трудно, но не и невъзможно. Прилагане на асистирани репродуктивни технологии в случая е решение. Колкото по-млада е жената, шансовете са по-големи. При ин витро процедурите се стимулира дейността на яйчниците, в резултат на което биха могли да се получат достатъчен брой яйцеклетки за успешна бременност. Ин витро при спонтанен цикъл е друга успешна алтернатива.
При изчерпан резерв се получава успешна бременност с помощта на донорски яйцеклетки. Донорската програма е най-успешната ин витро процедура с успеваемост 50-60% на един цикъл и 95-97% от четири цикъла.
Все по-често в развитите общества се говори за замразяване на яйцеклетки. Това е най-успешната и реална опция за съхранение на яйчниковия потенциал при жени, които искат да отложат зачеване за по-късна възраст. Замразяването на яйцеклетки е препоръчителна процедура и при жени, на които им предстои химиотерапия по повод злокачествено заболяване.
Всеки преглед при гинеколог трябва да дава информация на жената за нейния яйчников резерв. Съвременната жена следва да бъде информирана за състоянието на репродуктивните й система, за да взема навременни решения за своето репродуктивно здраве.