
Оплождането на една яйцеклетка при спонтанно зачеване или при инсеминация се случва в маточните тръби, след което ембрионът се придвижва към матката, където нормално продължава да се развива. При инвитро процедура оплодените извън тялото на жената яйцеклетки се развиват до стадий ембриони в подходяща за това среда в специални инкубатори. Вече развитите ембриони се връщат в матката на жената чрез процедура, наречена ембриотрансфер.
В някои случаи обаче ембрионите не достигат до матката, или от матката мигрират към фалопиевите тръби и започват да се развиват там. По-рядко тази миграция може да стане в яйчника, маточната шийка или в цикатрикса от предхождащо цезарово сечение. Това представлява извънматочна бременност. Такава бременност не само не може да се развие и реализира успешно, но е и сериозно медицинско състояние и усложнение, което следва да се разреши оперативно.
Факторите за появата на извънматочна бременност не са еднозначни – такива биха могли да бъдат:
- Хидросалпингс, при който маточните тръби са възпалени
- Увреждания на тръбите от ендометриоза, сраствания
- Предходна извънматочна бременност – рискът за следваща извънматочна бременност е 10-20%
- Ембриотрансфер при инвитро с поставяне на ембрионите по-високо във фундуса на матката
- Маточни контракции при ембриотрансфер
- По-малък обем на матката при възрастни жени
- По-голямо количество среда за ембриотрансфер
В начална бременност симптоми на извънматочна бременност липсват – пациентката е бременна, но няма симптоматика, която да алармира за неправилното развитие на бременността в маточните тръби, вместо в матката. Стойностите на Човешкия Хориален Гонадотропин (маркера за бременност) са по-ниски и се покачват по-бавно. Диагнозата се установява единствено чрез ултразвуково изследване. При напредване на извънматочна бременност се усеща болка, често има оскъдно кървене и не се визуализира бременност в матката. Тръбата, в която се развива бременността се увеличава драстично и има сериозен риск от руптура (разкъсване) и възникване на фатален кръвоизлив. Това е живото застрашаващо за жената състояние и е най-честата причина за майчина смърт в първия триместър на бременността. Ето защо ранната диагностика на извънматочната бременност е от съществена важност за запазване здравето на пациентката. Важно е в ранните етапи на бременността да се извърши трансвагинална ехография, дори и на пациентки, които не са рискови за извънматочна бременност. При установяване на извънматочна бременност, лечението е оперативно с лапароскопска операция за отстраняване на бременността, а в някои случаи – когато маточната тръба е силно засегната – се отстранява и самата тръба. Операцията може да се направи при голяма спешност и с лапаротомия – отворена операция.
При ранната диагностика на извънматочна бременност и нейното отстраняване е възможно запазване на репродуктивните способности на жената. Запазването на маточната тръба при операция за съжаление остава риска от нова извънматочна бременност. В случай, че се отстрани едната фалопиева тръба, следваща спонтанна бременност може да се постигне, но фертилитетът е намален наполовина. При две оперативно отстранени маточни тръби бременност може да се реализира само с инвитро процедура.
Консервативното лечение на извънматочната бременност с метотрексат в повечето случаи спестява операция на пациентите. За съжаление този медикамент се използва за химиотерапия и има много странични ефекти. Метотрексатът намалява и фертилитета и яйчниковия резерв на жената.
Клиничен случай: Пациентка на 44 години, нераждала, прави ин витро поцедура с донорски яйцеклетки. Преди трансфера приема медикамент за блокиране на маточните контракции. Трансферират се два ембриона, като върхът на катетъра е на 2 см от фундуса на матката. Ембриотрансферът е безболезнен с мек катетър. ЧХГ на 14 ден – 900 единици. След 14 дни ЧХГ – 20 000 единици и ултразвуково се визуализират 2 гестационни сака с живи ембриони в лява и дясна маточна тръба. Направена е лапароскопска операция за отстраняване на двете маточни тръби. Това е изключително рядък случай на усложнение след ембриотрансфер. В моята практика имам и няколко случая на имплантация на един ембрион в матката и един в маточната тръба.
Анализ: При ин витро процедура и съществуващи маточни тръби винаги има риск от извънматочна бременност. Ембриотрансферът, дори направен по всички правила и под ултравуков контрол, е въпрос на шанс. Маточните контракции за съжаление могат да експулсират ембриона в маточната тръба, в маточната шийка или във влагалището.