Конвенционалната ICSI процедура е основната практика за лечение на безплодие заради мъжки фактор, както и в случаите на липса на оплождане при стандартно ин витро лечение. При ICSI с микроигла се пробива зона пелуцида и мембраната на яйцеклетката и се аспирира цитоплазмено съдържима. Впоследствие се инжектира сперматозоида в яйцеклетката. Това отрицателно налягане, което се създава, може да се окаже фатално за яйцеклетките, особено на по-възрастни пациентки, при които мембраните са по-чувствителни.
Piezo-ICSI е нов метод, при който значително се намалява физическото налягане на мембраната на яйцеклетките. Използва се специална система – High speed micro advancing needle System
На годишния европейски репродуктивен форум ESHRE Amsterdam 2024 беше представен доклад за приложението на този нов метод. Изводът е, че Piezo-ICSI е много нежна микроинжекция в Асистираната репродукция, която преодолява рисковете на конвенционалната ICSI процедура. Методиката е представена като много по-опростен и по-лесен за обучение метод на оплождане, в сравнение със стандартния.
Направено е проучване, чиято цел е да се сравнят резултатите от двете методики при АРТ пациенти извършвани от опитен и неопитен ембриолог.
Проучването е голямо и обхваща периода от 2018 до 2023г.:
-
15 687 цикъла – 3734 c-ICSI и 1953 p-ICSI
-
65 033 яйцеклетки -13 549 c-ICSI и 51 484 p-ICSI
Резултати:
-
Процент оплодени яйцеклетки – 74% c-ICSI и 83% p-ICSI
-
Процент дегенерирали яйцеклетки - 6,9% c-ICSI и 2,9% p-ICSI
-
Процент получени бластоцисти 36% c-ICSI и 54% p-ICSI
-
При жени над 40 г. успеваемостта на новата процедура е още по-изявена, особено като процент получени бластоцисти 25,8% c-ICSI и 46,6% p-ICSI
-
Колкото ембриологът е по-млад, процентът оплождане с новата методика е по-голям.
Това е първото проучване, което доказва, че p-ICSI е нова методика, която е по-лесна за обучение от стандартната c-ICSI .
Пиезо ИКСИ методиката подоброява процента оплодени яйцеклетки, намалява броя на дегенериралите яйцеклетки след ICSI и повишава процентът на получените бластоцисти след оплождането (Hiraoka, Kitamura 2015).
Това особено важи за пациентки над 35 години (Furuhashi 2019) и такива с неуспешни предхождащи ICSI процедури (Caddy 2022).
Въвеждането на Piezo –ICSI методиката е начин за значително подобрение на оплождането, дегенерацията на яйцеклетките и процентът получени бластоцисти, независимо от майчината възраст и опита на ембриолога. Тя може да бъде лесно въведена в по-широка употреба и взаимствана с цел да се подобри успеваемостта на АРТ.
Проучването беше изнесено на ESHRE Amsterdam 2024, от Hideaki Watanabe.