При осъществаването на асистирана репродукция по Новата наредба Н-2 от 12 юли 2023 не се разрешава:
Вземането на гамети от непълнолетни деца или такива, поставени под запрещение, с изключение на случаите, в които са налице специфични медицински показания –близка възможна загуба на фертилност.
Добиването на гамети от мъртви лица или такива в мозъчна смърт.
Извършването на асистирана репродукция без писмено информирано съгласие от лицата, на които се прилага.
Инсеминирането на жена или оплождането на овоцитите и със сперматозоиди от мъж, който е в родствени отношения с нея по права или съребрена до 4 степен.
Поставянето в маточната кухина на повече от:
1 ембрион на стадий след компактизация в първи и втори цикъл на лечение чрез ин витро процедура при жени на възраст до 38години.
2 ембриона на стадий компактизация в трети и следващи цикъл на лечение при лица на възраст до 38 години.
2 ембриона на стадий компактизация при жени на възраст – 38 -41 години при 1 и 2 цикъл на лечение чрез ин витро процедура.
3 ембриона на стадий компактизация при жени на възраст – 38 -41 години при 3 и следващ цикъл на лечение чрез ин витро процедура.
3 ембриона на стадий компактизация при жени на възраст над 41 години.
Поставянето на сперматозоиди в маточната кухина от дарител, които не са били обработени и карантинирани най-малко 180 дни в криобанка, при положение , че донорът не е бил тестван за ХИВ,сифилис, HBV и HCV към момента на даряването преди последната криоконсервация, забранени са нативните инсеминации от донор.
При ползването на донорски гамети не се разрешава:
Донор на сперматозоиди след реализирани 20 цикъла на инсеминация, при положение че не е известно колко бременности са реализирани от донора, с изключение на случаи на вече криоконсервирани ембриони на реципиентна двойка с цел създаване на още бъдещ брат или сестра.
Донорът на овоцити да дарява повече от 5 пъти и разстоянието между даряванията да бъде по-кратък от 4 месеца.
Разкриването на самоличността на донорите на яйцеклетки, сперматозоиди или ембриони или разгласяването на информация, която би довела до разкриването им.
Комерсиализирането на донорството. Забранява се предлагането на материална облага, като се възстановяват направените разходи в разумни размери, свързани с акта на даряването и др.
Забранява се поставянето в маточната кухина на сперматозоиди от друг животински вид и химерни ембриони и ембриони с повече от два пронуклеуса при фертилизация.
Репродуктивно клониране
Използване на метода за селекция на пола – сексинг , с изключение на случаите на медицински индикации – полово-предавани генетични заболявания и други.
Постигането на сурогатни бременности
Донорство на яйцеклетки и сперматозоиди от сифилис, HIV, HBV, HCV позитивен донор.
Ползването на сперма от партньора в случай, че е HIV позитивен, освен след получаването на Real time PCR , доказващ неоткриваем товар след ретровирусна терапия и информирано съгласие от жената, както и валидирани СОП-ове в лечебното заведение, за специална обработка редуцираща в максимална степен риска от трансмисия и за отделно криоконсервиране и съхранение.
Ползването на сперма от съпруга при активна форма на сифилис до излекуването му.
Ползването на сперма от партньора при активна форма на хепатит Б, освен в случаите, когато:
Жената е ваксирнирана срещу хепатит Б
Има получено информирано съгласие
Има условия за специална обработка на сперматозоидите
Не се разрешава извършването на АРТ с криоконсервирани яйцеклетки или сперматозоиди при смърт на единия от партньорите.
Не се разрешава трансфер на замразени ембриони при смърт на единия от партньорите освен ако не са изпълнени едновременно едно от всичките условия:
Писмено информирано съгласие приживе от починалия мъжки партньор
Реципиент е същата партньорка
Изминали са не по-малко от 12 месеца и не повече от 36 месеца от смъртта
Преди трансфер партньорката е преминала психологическа консултация и е запозната писмено с информацията, че при раждането на дете, то няма да е наследник на починалия партньор по чл.2, ал.1, буква –а от Закона за наследството и няма произход от баща спрямо Семейния кодекс.
Не се разрешава разпореждането с криосъхранените ембриони от роднини и други лица или използването им за АРТ с друг партньор, който не е бил част от първоначалният родителски проект.
Забранява се при АРТ:
Поставянето в маточната кухина на сперматозоиди от повече от един индивид
Смесването на овоцити при повече от един индивид
Поставянето в маточната кухина на ембриони от повече от едни мъж и жена
1. Избягвайте токсините
Токсините като BPA и фталати могат да нарушат хормоналния баланс и да повлияят негативно на качеството на яйцеклетките. Пластмасовите съдове за многократна употреба често съдържат тези химикали, които могат да се отделят в храната и напитките.
Причината за трудно забременяване в 50% от случаите е при мъжете. Стандартната разширена спермограма дава информация за броя, подвижността и морфологията на сперматозоидите. Последните изследвания доказват, че качеството на ДНК на сперматозоидите е най-важният фактор за успешно зачеване, въпреки че той не се изследва при нормален спермален анализ.
Поставянето на размразен ембрион в матката на жената след предхождаща ин витро процедура е едно от постиженията на медицината. Развиващата се в последствие бременност обаче крие специфични рискове за бременната жена.