
Всяка година с 2,64% намалява броят на сперматозоидите в еякулата на мъжете в прогресивна прогресия в 21 век. Това се отнася за всички части на света. Това означава, че мъжката оплодителна способност от 2000 г. насам намалява с 4,7 милиона сперматозоиди на година. Данните са представени от Levine и сътр. и представляват анализ на мета-анализи до 2017 г. и публикувани през Ноември 2022 г. в ESHRE, Focus on Reproduction. Мъжкият фертилитет се описва като главен здравен проблем на обществото.
Първите анализи са при мъже от Северна Америка, Европа и Австралия. След това те се потвърждават от проучвания в Южна и Централна Америка, Азия и Африка. Така се потвърждава в световен аспект тази тенденция за намаляване на броят на сперматозоидите в еякулата на мъжете при изследвания до 2019г. Това представлява намаляване на мъжката оплодителна способност през 21 век с милиони сперматозоиди всяка година. Множество проучвания също доказват корелацията между намаленият брой на сперматозоидите в еякулата с рака на тестиса, хипоспадията и повишен риск от смъртност и различни други видове рак. Предложена е и пряка корелация между параметрите в спермограмата и продължителността на живота (Eisenberg, Director, Male Fertility, Stanford).
Броят сперматозоиди в еякулата е пряко свързан с шанса за забременяване. Намаляване на средния брой сперматозоиди от 104 на 49 милиона/мл означава голямо увеличение на пропорцията на мъжете със забавена и затруднена репродукция. Въпреки широкото разпространение и успехите на ICSI метода за репродуктивно лечение, това означава глобално намаление на фертилитета в световен мащаб. В дългосрочен аспект дори е свързано и с оцеляването на човека като вид.