
Нов метод за селекция на пола на ембриона се въвежда в Америка. Чрез този метод може да се избере желаният пол, след селекция на мъжки или женски сперматозоиди за ICSI оплождане. Сперматозоидите се разделят на двете групи – мъжки и женски с помощта на плътностен градиент. По този начин се избягва ембрионалната биопсия и големият процент унищожени ембриони поради „нежелан пол“.
Селекцията на пола на ембриона без медицинска причина е деликатна тема, поставяща много етични въпроси.
Нов уникален метод за селекция на пола на сперматозоидите при ин витро оплождане се представя от Rosewaks, New York. Те определят метода като ефикасен, не скъп и не повишаващ риска от абнормни генетично ембриони.
Техниката представлява 4 плътностен градиент с 4 концентрации – 20-40-60-90% за селекция на сперматозоидите за 90 минути. У-сперматозоидите/мъжкият пол/ се изолират от горният 20% слой. По-тежките Х-сперматозоиди /женски пол/ се изолират от долният - 90% слой. Изолираните сперматозоиди се оценяват за качество и жизненост и се използват за ICSI процедура за оплождане. За да се докаже ефективността на метода, се прави впоследствие ембрионална биопсия. Тя доказва че ембрионите са желаният пол и са генетично здрави.
Проучването включва 1317 ICSI пациенти. Ембрионалната биопсия доказа 73 нормални /еуплоидни/ женски ембриони и 72,5% нормални мъжки ембриони. Клиничните бременности са 65% и броят живородени бебета е 551, като 48,5% са момичета и 51,5% са момчета.
Авторите заключват, че методът е безопасен и не води до генетични нарушения в ембрионите. Селекцията на пола е по желание на двойката.
Въпреки това селекцията на пола по немедицински причини е забранена в Европа, Австралия, Канада и др. В Америка не е така, където много клиники се ракламират с предлагане на селекция на пола на ембрионите. Това не разрешава етичният дебат по въпроса.