
Яйчниковата стимулация остава една от най-важните и ключови стъпки на ин витро процеса. Доказа се, че резулататите след яйчникова стимулация са много по-добри от тези при спонтанен и модифициран естествен цикъл. Концепцията за яйчникова стимулация включва два вида. При леката или т.нар. “mild” стимулация се използват по-ниски дози гонадотропини с цел да се получи не много висок брой яйцеклетки, който е достатъчен за реализиране на успешна бременност. При конвенционалната или стандартната стимулация се използват високи дози гонадотропини, като се цели получаване на максимален брой яйцеклетки и ембриони. Това повишава броя на ембрионите за трансфер и броя получени бременности.
Защитниците на леката стимулация твърдят, че получаването на по-голям брой – над 8 яйцеклетки е ненужно, защото няма да се получат достатъчно добро количество ембриони при по-голям брой яйцеклетки. Това твърдение се базира на хипотезата, че при лека стимулация на яйчниците ще узреят и ще се отделят само яйцеклетките с добро качество, а тези с лошо качество няма да узреят поради по-ниските дози гонадотропини. Малък брой стари проучвания подкрепят тази теза.
Голяма база данни от нови данни показва, че обратната теза е правилна. Старите проучвания вземат резултатите при свеж ембриотрансфер и доказват покачване на процентът живородени деца до 15 яйцеклетки, като над този брой получени при пункция яйцеклетки има плато. Но при последните проучвания, когато се използва кумулативният – общият процент живородени деца от свежи и замразените трансфери се вижда, че кривата на успеха расте линеарно с броят получени при аспирацията яйцеклетки, като става плато при 35-40 яйцеклетки.
Последно проучване и анализ на повече от 400 000 цикъла от Society for Assisted Reproductive Technology Clinic Outcome Reporting System потвърждава тези данни. Всички данни са съобразени с възрастта, БМИ, АМХ и причината за инфертилитета. По-голямата стимулация увеличава едновременно и доброто и лошо качество яйцеклетки в равни съотношения. Селекцията на по-качествени яйцеклетки при леката стимулация всъщност не се случва.
Идеята, че яйчниковата стимулация уврежда качеството на яйцеклетките се обсъжда вече над 30 години. Тази теоретична концепция се наблюдава и доказва при модели с животни. При хора обаче това не се доказва. Най-добрият начин да се провери тази концепция е да се сравнят резултатите на леката и стандартна стимулация при равни други условия. Направени са две проучвания. Първото включва стимулация на 46 донорки на яйцеклетки. Получените ембриони са биопсирани и анализирани за генетични аномалии. Проучването показва, че липсва клинично значима разлика – 34% и 33% на получените генетично здрави еуплоидни ембриони. Това доказва, че яйчниковата стимулация не уврежда ембрионите и получените яйцеклетки. Тези данни се потвърждават и при 40 пациентки с инфертилитет 30-38 години, при които стимулацията не води до повишаване на броят получени генетично абнормални бластоцисти. Няма статистически значима разлика в анеуплоидните нива при лека и стандартна стимулация.
В заключение, проучванията и клиничните данни показват, че конвенционалната стимулация не уврежда качеството на яйцеклетките и увеличава кумулативния процент живи раждания на пункция. Това трябва да е първият избор при лечение на пациенти с ин витро.
Източник: E.Bosch Aparico Instituto Valenciano de Infertilidad Human Reproduction, Valencia, Spain ESHRE 39,Denmark, June 2023