
Терапия със стволови клетки се очаква да възстанови функцията на яйчниците и фертилитета при пациенти с преждевременна яйчникова недостатъчност. Стволовите клетки са клетки с невероятен потенциал за делене, самообновяване и диференциация в различни клетки, тъкани и органи. Те се класифицират като ембрионални стволови клетки, възрастни стволови клетки и индуцирани плурипотентни стволови клетки според техният произход. Мезенхимните стволови клетки са подгрупа на възрастните стволови клетки и могат да се изолират от множество тъкани като костен мозък, мастна тъкан, менструална кръв, пъпна връв, околоплодна течност и плацента.
Стволовите клетки могат да реактивират първичните фоликули в яйчниците на пациентите, като стимулират митозата на прогениторните клетки в тях.
Трансплантацията на стволови клетки може да окаже положително влияние на средата в яйчника, като стимулира повишаване на кръвотока, намаляване на фиброзата и имунологичното възпаление. Тя има и изразен антиоксидативен ефект. Всичко това се дължи на повишена ангиогенеза с цитокини.
Друга цел на терапията със стволови клетки е модулацията на имунитета, тъй като възпалението на яйчниците играе основна роля при тяхното увреждане. Като пример за това е автоимунното възпаление на яйчниците при автоимунният оофорит и при химиотерапия за лечение на злокачествени заболявания. В литературата са описани различни терапии със стволови клетки за лечения на изчерпания яйчников резерв:
- Индуцирани плурипотентни стволови клетки – диференциация в овогония. Chica Yamashiro 2020.
- Стволови клетки от костен мозък – повишава секрецията на съдов ендотелиален растежен фактор – VEGF. Somia H Abd-Allah 2013.
- Стволови клетки от мастна тъкан – индуцира ангиогенезата – възстановява броя на фоликулите в яйчника. Terraciano P, 2014.
- Стволови клетки от менструална кръв – защитава гранулозните клетки от апоптоза, програмирана клетъчна смърт, и повишава секрецията на фибробластен растежен фактор 2. Yan Z, 2019.
- Плацентарни мезенхимни стволови клетки – намалява апоптозата на гранулозните клетки от фоликулите и повишава антиоксидантните фактори, увеличава АМХ. Zhang H, 2019. Seok J, 2020.
- Мезенхимни стволови клетки от пъпна връв –участват в сигналният път на Трансформиращият растежен фактор Бета, намалява фиброзата на яйчника. Cui Lq 2020.
- Стволови клетки от амниотична течност – потенциал за диференциация в първични яйцеклетки във фоликулите ин витро. Yu X ,2014
- Човешка амнионна мезенхимна стволова клетка – намалява експресията на проинфломаторни цитокини, като намалява възпалението в яйчника. Ling L , 2017.
- Овогонална стволова клетка - потенциал за диференциация в първични яйцеклетки във фоликулите ин витро. Wagner M, 2020.