Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог
  • За д-р Баев
  • Ин витро
  • Истински истории
  • Въпроси
  • Полезни теми
  • Контакти

10 стъпки при Ин витро процедури при жени над 45 години

  • Начало
  • Полезни теми
  • 10 стъпки при Ин витро процедури при жени над 45 години
10 стъпки при Ин витро процедури при жени над 45 години

Ин витро оплождането често e решение при желание за бебе в тази възраст. Препоръчвам десет стъпки, които да се следват за постигане на желания резултат. Всяка една жена трябва премине през:

  1. Преценка на нейният здравен статус. Ин витро процедурата и последващата бременност натоварва организма на жената и всички нейни органи и системи.

• Консултация с кардиолог и ЕКГ за сърдечната функция. Исхемична болест на сърцето, ритъмно-проводни нарушения, тежка хипертонична болест и др. са контраиндикации.

• Биохимични изследвания за уточняване на функцията на бъбреците и черният дроб. Хронични бъбречни и чернодробни заболявания като хепатит, цироза, гломерулонефрити и др. са контраиндикации.

• Пълна-кръвна картина и кръвосъсирващ статус за оценка на риска от тромбемболични усложнения.

• Мамологичният преглед преди хормоналното лечение е задължителен. Рискът от карцином на гърдата след 45 години се покачва значително. Тумори в гърдите с неясна диагноза са контраиндикация.

• Задължителен скрининг за инфекции – вагинален секрет, стерилна урина, хламидии, СПИН, сифилис , хепатит и др.

  1. Определяне на яйчниковият резерв и качеството на яйцеклетките. При наличие на шанс за ин витро със собствени яйцеклетки може да се стартира процедура. Ин витро лабораторията ще постави диагноза на качеството на яйцеклетките, процесът на оплождане и ембрионално развитие. При неуспех и при изчерпан яйчников резерв лечението с донорски яйцеклетки гарантира отлични резултати.

  2. Оценка на сперматогенезата. Партньорите на тези дами са обикновено в подобна възраст и при тях често се наблюдават нарушения в спермограмата. С различни тестове се определят шансовете и ДНК фрагментацията на сперматозоидите. При много лоши резултати се обсъжда вариантът с донорска сперма.

  3. Ендометриумът и матката са често в различни фази на атрофия с възрастта. Честа патология са миомните възли, ендометриалните полипи и аденомиозата, които изискват предварително лечение преди ин витро процедура. Подготовката на лигавицата на матката може да изиска два пъти по-високи дози хормони за успешна имплантация.

  4. Протоколът за яйчникова стимулация е този с използването на антагонист. При дългият протокол най-често се наблюдава силна супресия на яйчниците. Алтернатива е ин витро процедурата на спонтанен цикъл.

  5. Оплождането на яйцеклетките е в повечето случаи ICSI. При донорски яйцеклетки и нормални параметри на спермограмата може да се опита класическо ин витро оплождане.

  6. Трансферът се препоръчва да се направи след пробен трансфер поради честата стеноза на цервикалния канал. При донорски яйцеклетки е задължителен трансферът на един ембрион – single embriotransfer. При ин витро със собствени яйцеклетки може да се трансферират повече ембриони поради по-ниският им шанс за имплантация.

  7. Лутеалната поддръжка на бременността трябва да се продължи по-дълго – до 12 г.с. до пълното развитие на плацентата. По-ранното прекъсване води до кървене и заплашващ аборт поради хормонална недостатъчност.

  8. Бременността е високо-рискова и изисква стриктно и редовно проследяване. Всички усложнения на бременността са по-чести – гестационен диабет, прееклампсия, ретардация на плода, преждевременно раждане и др. Профилактиката на тромемболичните усложнения е задължителна през цялата бременност поради много по-високият риск.

  9. Раждането се препоръчва да се извърши с цезарово сечение в планов порядък в голяма АГболница. Често са усложненията от плацента акрета поради ендометриалната атрофия, постпарталната хипотония на матката и обилните кръвотечения. Ранното раздвижване е задължително.

Последни публикации

  • Новата наредба за дейности по Асистирана Репродукция – проект Май 2022
    2023-01-23

    Новата наредба за дейности по Асистирана Репродукция – проект Май 2022

    Наредбата за извършване на дейности по Асистирана Репродукция е в процес на актуализация. Проектът на новата наредба съдържа редица промени в сравнение с разпоредбите на последната действаща наредба за Асистирана Репродукция.
    Прочетете повече
  • Рязко намалява броят на сперматозоидите в еякулата след 2000-та година
    2023-01-14

    Рязко намалява броят на сперматозоидите в еякулата след 2000-та година

    Всяка година с 2,64% намалява броят на сперматозоидите в еякулата на мъжете в прогресивна прогресия в 21 век. Това се отнася за всички части на света. Това означава, че мъжката оплодителна способност от 2000 г.
    Прочетете повече
  • Препоръки за добра практика в ин витро лабораториите - ESHRE 2015
    2022-12-28

    Препоръки за добра практика в ин витро лабораториите - ESHRE 2015

    Персоналът е един от най-важните елементи на ин витро лабораторията. Броят на членовете на екипа трябва да рефлектира на броя цикли, които се извършват годишно. Отговорник на ин витро лабораторията е с най-високата квалификация и експертиза.
    Прочетете повече
© 2013 - | Декларация за поверителност
  • facebook