
Многоплодната бременност в резултат на ин витро процедура е голям успех стига да завърши с раждането на здрави бебета. За съжаление не всяка жена обаче успява да износи здрави бебета. В някои случаи двуплодната бременност може да води до известен риск. Близнаци след ин витро не се препоръчват при:
- Хиперстимулация на жената от ин витро процедурата (получени над 20 яйцеклетки при пункцията). В този случай има риск от тежък късен хиперстимулационен синдром при развитие на двуплодна бременност. Описани са случаи на тежки усложнения като тромемболии, белодробен оток, бъбречна недостатъчност и др.
- Аномалии на матката – еднорога матка, двурога матка, септум (преграда на матката), хипопластична/недоразвита матка. Маточният мускул при тях няма капацитет да се разшири достатъчно и да изхрани две бебета.
- Операции на матката – миомектомии, пластика след аномалии, след перфорация на матката. При тези случаи има голям риск от разкъсване/руптура на матката.
- Утежнена акушерска анамнеза – спонтанни аборти, преждевременни раждания, отлепване на плацентата с мъртъв плод и др. Винаги има риск тези усложнения да се повторят особено в комбинация с многоплодна бременност.
- Конизация на маточната шийка. При този случай маточната шийка преждевременно се разширява и това води до нарушаване на бременността.
- Напреднала възраст на жената (над 44 години). Многоплодната бременност натоварва двойно сърцето и другите органи на жената. Описани са случаи на сърдечна недостатъчност, белодробен оток и други на бременната жена, които налагат прекъсване на бремеността по витални индикации от страна на майката (застрашен е нейния живот).
- Заболявания на сърцето и съдовете - високо кръвно налягане, прекаран миокардит/ендокардит, операции за корекция на сърдечни пороци и др. По правило всички заболявания на съцето, които нарушават помпената му функция, са контраиндикация за многоплодна бременност. Забременяване при тези случаи трябва да става след предварителна консултация с кардиолог за преценка на риска и необходимата терапия.
- Диабетът е друга контраиндикация. Многоплодната бременност силно затруднява контролът на кръвната захар и лечението с инсулин. В резултат в хода на бременността се получават хипергликемия и хипогликемии (нарушения в нивата на кръвната захар), които са ембриотоксични и фетотоксични. Те увреждат бебетата. Забременяването трябва да стане при оптимален контрол на диабета и нормални стойности на гликирания хемоглобин.
- Неврологични заболявания – мултиплена склероза, миастения гравис и др. За съжаление те се срещат често при млади жени. Зачеване при наличие на някое от тези заболявания трябва да се случи задължително след ремисия (излекуване на острата фаза) и след консултация с невролог.
- Нежелание от страна на двойката.
- Липса на условия за проследяване на бременността.
При тези случаи е най-разумно да се направи трансфер на един ембрион /single embriotransfer/ при ин витро процедурата.