Броят аспирирани яйцеклетки при ин витро цикъл корелира пряко с успеваемостта на процедурата. Получаването на повече зрели яйцеклетки е цел на всяка контролирана яйчникова хиперстимулация. Идеята на двойната стимулация е да увеличи броят аспирираните яйцеклетки. Две проучвания показаха техните резултати на ESHRE Милано 2022г.
Първото проучване /IVF Brussels/ включва пациентки с намален яйчников резерв по Болонските критерии, т.нар. „poor responders” – АМХ <1,2 ng/ml, AFC <5 и получени <3 яйцеклетки при предишна ин витро процедура. При двойната стимулация след стандартната стимулация във фоликуларната фаза се продължава с втора стимулация в лутеалната фаза. Получените яйцеклетки и ембриони се замразяват и трансферът се подготвя за втори етап. При контролната група пациенти се провежда стандартна стимулация с антагонист. Резултатите са:
• 56,5% биохимична бременност при двойна стимулация и 30% - при контролната група.
• 52% клинични бременности при двойна стимулация и 26% при контролната група.
• 34,8% процент живородени деца при двойна стимулация и 22% - при контролната група.
Изводът е, че двойната стимулация е успешен метод на лечение при тази група пациенти с по-лоша прогноза. Шансът за раждане на здраво бебе е по-голям при duostim при poor responders.
Другото проучване е при стимулиране на млади здрави жени-донорки на яйцеклетки. Резултатите сравняват яйцеклетките, ембрионите и успешните бременности, получени при стимулация във фоликуларната и лутеалната фаза на менструалния цикъл на донорката:
• 16,4 аспирирани зрели яйцеклетки във фоликуларната фаза на стимулация и 11,4 - в лутеалната фаза.
• 82% оплождане и в двете фази.
• 4 получени бластоцисти и в двете фази.
• 71% клинични бременности във фоликуларната фаза на стимулация и 66% - в лутеалната фаза.
• 7,7% процент аборти във фоликуларната фаза на стимулация и 12,4% - в лутеалната фаза.
Анализът на резултатите показва, че получените яйцеклетки са с добро качество и при двете стимулации. Шансът за бебе е добър. Двойната стимулация има две големи предимства:
• Дава шанс да се получат повече зрели яйцеклетки за по-кратко време.
• Профилът на безопасност е отличен – няма риск за пациента.
Duostim доказва своята ефективност и при пациенти с добър яйчников резерв. Тя може да бъде много ефективна и при пациенти с онкологични заболявания и при жени, които искат да отложат забременяването, т.нар. social freezing. При програмите с донорски яйцеклетки може да се оптимизира броят получени яйцеклетки и да се съкрати времето между даряванията, без да се повиши риска за жената дарител.