
Ембрионалното лепило не е лепило в истинският смисъл на думата. Това е специфично съдържаща различни вещества формула, която съдържа големи концентрации вещество -хиалурон , по-известна като хиалуронова киселина.
Нормално в ендометриума на матката се открива тази съставка. Хиалуроновата киселина прави секретите по-вискозни и лепкави, като по-този начин подпомага изключително сложните процеси на имплантация на ембриона. Ембрионалното лепило имитира тази естествена секреция. В деня на трансфера ембрионите се потапят в лепилото. Неговият адхезивен /прикрепващ/ ефект позволява на ембрионите да се имплантират. Някои ендометриални лигавици имат нужда от тази допълнителна помощ.
Много проучвания показват различни резултати. Голям систематичен анализ на Cochrane database доказва ефективността на метода:
-
Клиничните бременности и процентът живородени деца се повишават при използването на ембрионалното лепило.
-
Допълнителни индикации са при пациентки с повтарящи се имплантационни неуспехи
-
Идиопатичен стерилитет
Клиниките по фертилитет са мястото за обсъждане на приложението на ембрионалното лепило. При хубав ембрион и отлична лигавица на матката и липса на имплантация, задължително трябва да се обсъди прилагането му при следващ опит. По-специални индикации за прилагането на ембриолепилото включват:
-
По-малка кухина и по-тънка лигавица на матката, като се визират по-възрастни дами приемателки на донорски яйцеклетки за улесняване прекрепването към ендометриума.
-
Предхождаща извънматочна бременност след ин витро – подпомага имплантацията в матката , а не в маточната тръба.
Ембрионалното лепило е относително по-изгодно от финансова гледна точка, в сравнение с други процедури, повишаващи имплантацията. В сравнение с ендометриалния скратчинг е по-малко инвазивно и по-малко противоречиво.
В много ин витро клиники правят модификации като прибавят към хиалуроновата киселина различни растежни фактори като Гранулоцит-колония стимулиращ фактор и др. Това допълнително подпомага имплантация по различен механизъм.