Мъжкият инфертилитет е един от глобалните проблеми на 21 век. Той се свързва не само с репродуктивното здраве , но и с риска от развитие на рак и диабет.
Проучване публикувано през Март 2023 доказва, че хормоналните нива и параметрите на сперматогенезата се влияят от повишената физическа активност по време на работа и от работата през нощни смени. Това води до по-голяма тестикуларна активност при мъжете, което е свързано с по-голям брой сперматозоиди в еякулата и по-високи нива тестостерон.
Множество проучвания са се фокусирали върху начина на живот, химикали намиращи се в околната среда, затлъстяването и диетата, като фактори за подобряване на сперматогенезата. Приемът на ядки при мъжете например намалява нивата на ДНК фрагментацията на сперматозоидите, което води до намалени проценти оплождане на яйцеклетките и лошо качество ембриони.
Проучване на Харвард Медикъл с участието на 300 мъже – EARTH STUDY 2005-2019 доказва, че мъжете чиято работа е свързана с повишена физическа активност имат два пъти по-високи нива на тестостерона и два пъти по-голям брой сперматозоиди в еякулата. Резултатите имат същата корелация и при мъже, които работят на график и редуват дневни и нощни смени.
Авторите подчертават, че тези данни влизат в конфликт с по-стари резултати, които показват обратна корелация. Потвърждаването на тези асоциации трябва да се потвърди от други проучвания, които да включват мъже от различни раси и общата популация, нестрадаща от инфертилитет.
Източници: 1. Levine H, Jørgensen N, Anderson M-A, et al. Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis. Hum Reprod Update 2017; 23: 646-659. doi.org/10.1093/humupd/dmx022 2. Levine H, Jørgensen N, Anderson M-A, et al. Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis of samples collected globally in the 20th and 21st centuries. Hum Reprod Update 2022; doi.org/10.1093/humupd/dmac035