Всеки отделен фоликул с размер над 15 мм трябва да се пунктира. При аспирация на яйцеклетките налягането на вакуум помпата трябва да е между 100 и 120 mmHg. При по-голямо налягане се увреждат яйцеклетките (наблюдава се оток и разрушаване на зона пелуцида). Най-добрата техника е през една дупка на влагалището и яйчника да се аспирират всички яйцеклетки. Стандартно се използва игла с единичен лумен (single lumen needle). Някои оператори пунктират всеки фоликул поотделно, като пробиват влагалищната стена и капсулата на яйчника многократно. Това травмира много повече влагалището, повишава кръвозагубата, прави на яйчника множество пункционни отвърстия и жените имат много повече болки. Вакуум-помпата се активира след пунктиране с иглата на фоликула. В противен случай се аспирира въздух и се наблюдава т.нар. „капучино ефект" – турбулентен поток с увреждане на яйцеклетката. Вакуум-помпата се деактивира при изваждане на иглата от яйчника. При липса на яйцеклетки в аспиратите (т.нар. “empty follicle syndrome”) може да се направи промивка на фоликулите и реаспирация. Тогава може да се използва и игла с два лумена за промивка на фоликулите (double lumen needle). Някои автори препоръчват иглата с два лумена при пункция на 1 или 2 фоликула при жени с лош отговор на стимулацията (poor responders). Кюретирането на фоликула с иглата също повишава броя аспирирани яйцеклетки. При неуспех трябва да се изследват стойностите на бета-ЧХГ и да се търси неточно приложение на тригера (Овитрел, Хориомон, Прегнил) и таймиране на овулацията.
Яйцеклетките попадат в предварително темперирани епруветки преди да попаднат веднага в лабораторията. Охлаждане на яйцеклетките ги уврежда и води до много лоша прогноза.
При пункция на фоликулите се аспирира и фоликулярната течност, която е пълна с хормони. По този начин се намаляват хормоналните нива, напрежението и болката в яйчниците.
Пункцията на яйчниците е силно болезнена процедура. Краткотрайната венозна анестезия е най-добрият метод за обезболяване на процедурата. Тя дава възможност на оператора да пунктира при максимален комфорт и неподвижност на яйчниците. Прилагане на местна анестезия не дава достатъчно ниво на обезболяване. Пациентката може неволно да реагира и при пунктиране да се увредят с иглата съседни на яйчника органи. Друго неприятно усложнение е да се измести от иглата от яйчниковия фоликул и така да се загуби яйцеклетката. Затова ние не препоръчваме пункцията да се прави с местна анестезия, а по-скоро с краткотрайната венозна анестезия.
Аспирацията на яйцеклетки е стандартна процедура. Усложненията са редки, но въпреки това се случват:
- Кървене от влагалището – то спира при компресия с марлен тампон за 3 минути. Въпреки това жените се съветват да не правят промивки, да не използват тампони и да нямат полови контакти след процедурата.
- Травма на тазови органи и кръвоносни съдове – Кървенето от яйчника и увреждането на тазови кръвоносни съдове води до пълнене на корема с кръв след пункцията (хемоперитонеум). Това състояние е спешно, жената колабира и изисква операция и спиране на кървенето. Пунктирането на черва и пикочен мехур е рядко, но може да доведе до инфекция и перитонит.
- Тазова инфекция и образуване на абсцеси – Те се характеризират с болка и температура дни след пункцията. Рискови са жени с тазова-възпалителна болест с хидросалпинкси и ендометриозни кисти. Необходима е интравенозна антибиотична терапия в тези случаи. При образувани големи абсцеси те трябва да се дренират през влагалището или през корема с операция.
- Тромбемболични усложнения – хормоните стимулират образуването на тромби. При жени с тромбофилия (генетично повишена съсирваемост на кръвта), стимулацията може да доведе до масивна тромбемболия, с причиняване на инфаркти и инсулти, включително и фатален изход. Рискът от тромбози е индивидуален и той не може да се предвиди. В листовките на медикаментите за ин витро пациентите са ясно информирани и те приемат този риск. Томбемболичните усложнения и кървенето в корема след пункция са водещите причини са смъртни случаи след ин витро.
- Торзия на яйчника след пункция – Много рядко срещано усложнение. Характеризира се със силна болка след аспирация и данни за остър корем. Лапароскопията в спешен порядък може да спаси яйчника.
- Други усложнения – Описани са руптура на ендометриозна киста на яйчника, апендицит, запушване на уретера, уретеро-вагинална фистула, вертебрален остеомиелит, усложнения от анестезията.