Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог
  • За д-р Баев
  • Ин витро
  • Истински истории
  • Въпроси
  • Полезни теми
  • Контакти

Искате да имате дете или 9 факта за фертилитета

  • Начало
  • Полезни теми
  • Искате да имате дете или 9 факта за фертилитета
Искате да имате дете или 9 факта за фертилитета
  1. Жените се раждат с предварително генетично програмиран брой яйцеклетки, които те ще имат и загубят през своя живот. Женският фертилитет или плодовитост намалява значително след 35-годишна възраст. Една жена на 35 години е загубила вече 90% от своите яйцеклетки, т.е. 90 % от своя фертилен капацитет. Различно стоят нещата при мъжете. От пубертета нататък мъжете произвеждат сперматозоиди през целия си живот, но трябва да се отбележи, че с възрастта намалява качеството на спермата.

  2. Веднъж в месеца, при овулация, жената отделя една зряла яйцеклетка. Това се повтаря около 500 пъти в нейния живот. При една еякулация мъжът отделя 100 милиона сперматозоида.

  3. Жените и мъжете трябва да бъдат максимално здрави, когато правят опити за бебе. Трябва да се поддържа нормално тегло на двамата, пушенето е забранено, трябва да се ограничава приемът на алкохол и кофеин, здравословно хранене е задължително. Всичко това е изключително важно за бъдещето здраве на детето.

  4. Бременността е възможна само до 5 дни преди овулацията. Този период се нарича фертилен прозорец. Когато имате полови контакти през този период, шансът за зачеване е най- голям.

  5. Фертилитетът зависи от възрастта. По-добре започнете опитите за бебе по-рано, отколкото по-късно. Жени по-млади от 30 години имат 20% шанс за забременяване всеки месец. При жени на 40 години, този шанс е едва 5%. Когато мъжът е на възраст над 45 години съществува по-голям риск жената да направи спонтанен аборт, или поколението да има определени по-редки заболявания, като аутизъм например.

  6. Повечето жени успяват да забременеят до 1 година от началото на опитите. Ако няма резултат трябва да се консултирате с лекар. При възраст на жената над 35 години, ако няма зачеване до 6 месеца, се препоръчва преглед при специалист по репродуктивна медицина.

  7. Полово-предаваните инфекции (хламидии, гонорея, СПИН, туберкулоза и др.) силно намаляват фертилитета. Заушка , операции на яйчниците по повод кисти, торзия, неслезли тестиси, ендометриоза, поликистозни яйници – всички тези заболявания са рискови фактори за намалена плодовитост.

  8. Ин витро не прави чудеса. Успеваемостта при жена по-млада от 35 години да има здраво бебе след един ин витро опит е 30%. При жени на 40 – 44 години, шансът е 10%. При тези над 45 години за съжаление клони към 0%.

  9. Лечението на фертилитета помага на хетеросексуални двойки със стерилитет да имат бебе. Същото важи за двойки от един и същи пол и за жени без партнор. Трябва да се консултирате с експерт по фертилитета за възможните опции.

Тази статия е подготвена по повод Европейската седмица на фертилитета.

Последни публикации

  • ДНК фрагментацията - основна причина за неуспех на ин витро при мъжки фактор
    2022-06-17

    ДНК фрагментацията - основна причина за неуспех на ин витро при мъжки фактор

    Цялостта на спермалното ДНК е изключително важно за оплождането и развитието на здраво поколение. Сперматозоидите претърпяват интензивно молекулярно ремоделиране на ядрото по време на късните фази на спермалното развитие, което включва компактизация и протекция на генетичния код.
    Прочетете повече
  • Сексуално-трансмисивни инфекции и стерилитет
    2022-02-07

    Сексуално-трансмисивни инфекции и стерилитет

    Полово-предаваните заболявания са една от водещите причини за проблемно забременяване и при двата пола. Тези инфекции причиняват възпаление, което също е и водеща причина за спонтанен аборт. Влагалището, уретрата и маточната шийка на жените са началната входна врата за инфекция.
    Прочетете повече
  • Ин витро стимулацията – препоръки
    2021-06-13

    Ин витро стимулацията – препоръки

    Европейската асоциация за човешка репродукция и ембриология (ESHRE) дава следните препоръки за контролираната яйчникова хиперстимулация: • Най-точни маркери за прогнозиране на яйчниковия отговор са фоликуларният антрален резерв и анти-мюлеровият хормон;
    Прочетете повече
© 2013 - | Декларация за поверителност
  • facebook