Световната Здравна Организация призовава за просто, безопасно и ефективно Ин витро лечение, което да бъде едновременно финансово приемливо и широко достъпно. За съжаление тенденцията в развитите страни е ин витро лечението да се развива в противоположна посока, като яйчниковата стимулация става все по-сложна, интензивна и по-скъпа и в общ глобален ефект по-недостъпна. Идеята е да се направи максимален шансът за бебе – процентът живородени деца (cumulative live birth rate – LBR) и шансът за завършване на семейното планиране – 2 и повече деца, с един единствен ин витро опит.
Реалността е, че данните от рандомизираните клинични проучвания не показват разлика в успеваемостта при лека и стандартна стимулация. Това е поради факта, че по-големият брой получени яйцеклетки при по-високи дози гонадотропини не водят до по-голям брой качествени ембриони в мета-анализите. Има объркване между дозата за стимулация и отговора. Млади жени с добър яйчников резерв често имат по-силен отговор при по-ниски дози гонадотропини, докато агресивната стимулация не подобрява яйчниковият отговор при poor responders. Повишеният процент живородени деца – cumulative live birth rate (LBR) с повишаване на броят получени яйцеклетки се дължи точно на тези жени с добър яйчников отговор, а не на интензитета на стимулацията.
Получените еуплоидни ембриони и шансът за бебе е свързан с възрастта на жената и яйчниковият резерв, а не с дозата за стимулация. Броят на анеуплоидните и еуплоидните ембриони се покачва с повишеният брой яйцеклетки, като не се променя пропорцията.
Една от 5 жени може да произведе необходимият брой яйцеклетки за второ дете от една стимулация, сочат анализите. Това означава, че в 80% от останалите случаи стандартната хиперстимулация е ненужна и неефективна. Психологичният анализ показва, че рискът от депресия след хиперстимулация е по-голям при стандартна отколкото при лека стимулация. Яйчниковият хиперстимулационен синдром в тежка степен се развива при 40 жени от 10 000 цикъла въпреки ерата на тригера с агонист и замразяването на всички ембриони. Клиничните усложнения като кръвоизливи и инфекции след пункция се развиват също по-често при стандартна хиперстимулация.
Процентът живородени деца въпреки огромното значение не може да бъде единствения маркер за успех. Нашата цел е да направим ин витро лечението достъпно в глобален мащаб, като приемем ефективни стимулационни протоколи, които намаляват тежестта на лечението, финансовите разходи за пациента и подобряват шансовете за здрава майка и бебе. Само меката стимулация за ин витро се вмества в тази глобална визия и са необходими още данни, за да се докаже, че тя е толкова успешна колкото стандартната, като в същото време е по-безапасна и по-евтина. Индивидуализираната мека ин витро стимулация е бъдещето на АРТ.