Д-р Антон Баев, акушер-гинеколог
  • За д-р Баев
  • Ин витро
  • Истински истории
  • Въпроси
  • Полезни теми
  • Контакти

Полезни теми

  • Начало
  • Полезни теми
 
  • Сексуално-трансмисивни инфекции и стерилитет
    Сексуално-трансмисивни инфекции и стерилитет
    Полово-предаваните заболявания са една от водещите причини за проблемно забременяване и при двата пола. Тези инфекции причиняват възпаление, което също е и водеща причина за спонтанен аборт. Влагалището, уретрата и маточната шийка на жените са началната входна врата за инфекция.
    Прочети повече
  • Ин витро стимулацията – препоръки
    Ин витро стимулацията – препоръки
    Европейската асоциация за човешка репродукция и ембриология (ESHRE) дава следните препоръки за контролираната яйчникова хиперстимулация: • Най-точни маркери за прогнозиране на яйчниковия отговор са фоликуларният антрален резерв и анти-мюлеровият хормон;
    Прочети повече
  • Донорската яйцеклетка - последното решение за здраво бебе
    Донорската яйцеклетка - последното решение за здраво бебе
    При липса на резултат от ин витро процедурата е важно да се направи анализ за причините за този неуспех. В мнозинството от случаите причината е в яйцеклетката на жената. Лошо качество, липса на оплождане и множество фрагменти в получените ембриони са маркери за намален шанс за зачеване на здраво бебе и също така индикация за голям риск от аборт.
    Прочети повече
  • Близнак след ин витро с изтекли води в 5-ти месец на бременността
    Близнак след ин витро с изтекли води в 5-ти месец на бременността
    Близнаците при ин витро не са рядкост. В по-голяма част от случаите са двуяйчни, което означава че всяко от бебетата е в отделен плоден сак. Двете бебета се развиват самостоятелно едно от друго, но когато се случи единият да не се развива добре, това е заплаха и за двете бебета.
    Прочети повече
  • Изчерпаният яйчников резерв не боли
    Изчерпаният яйчников резерв не боли
    Съвременната жена трябва да знае какъв е яйчниковият й резерв, особено ако не е раждала. Какво представлява яйчниковият резерв? Това е количеството и качеството на наличните за една жена яйцеклетки, или всъщност показва репродуктивният потенциал на жената – шансът да зачене и роди здраво бебе.
    Прочети повече
  • Извънматочна бременност при инвитро
    Извънматочна бременност при инвитро
    Оплождането на една яйцеклетка при спонтанно зачеване или при инсеминация се случва в маточните тръби, след което ембрионът се придвижва към матката, където нормално продължава да се развива. При инвитро процедура оплодените извън тялото на жената яйцеклетки се развиват до стадий ембриони в подходяща за това среда в специални инкубатори.
    Прочети повече
  • Ин витро и хипертония
    Ин витро и хипертония
    Есенциалната хипертония е заболяване, което се среща много често при жените. Оплакванията при него са главоболие и стойности на кръвното налягане над 140/90. Рискови фактори за проява на заболяването са генетична обремененост, напредване на възрастта, по-висок BMI, консумация на много сол, намалена физическа активност и стрес.
    Прочети повече
  • Близнаци при ин витро – да или не
    Близнаци при ин витро – да или не
    Многоплодната бременност в резултат на ин витро процедура е голям успех стига да завърши с раждането на здрави бебета. За съжаление не всяка жена обаче успява да износи здрави бебета. В някои случаи двуплодната бременност може да води до известен риск.
    Прочети повече
  • Диабетът и безплодието
    Диабетът и безплодието
    Диабетът е широко разпространено заболяване, което въпреки че основно се асоциира с повишени нива на кръвната захар, може да се свърже и с намаление на фертилитета. Заболяването уврежда малките и големите кръвоносните съдове и нервите.
    Прочети повече
  • Искате да имате дете или 9 факта за фертилитета
    Искате да имате дете или 9 факта за фертилитета
    Жените се раждат с предварително генетично програмиран брой яйцеклетки, които те ще имат и загубят през своя живот. Женският фертилитет или плодовитост намалява значително след 35-годишна възраст. Една жена на 35 години е загубила вече 90% от своите яйцеклетки, т.
    Прочети повече
  • HELLP Syndrome или когато бременната жена има нужда от помощ
    HELLP Syndrome или когато бременната жена има нужда от помощ
    Макар и изключително рядко, бременността може да доведе до сериозно увреждане на черния дроб на жената. Това специфично усложнение протича клинично като хепатит – възпаление на черния дроб. Най-често е свързано с повишение на кръвното налягане през втората половина на бременността.
    Прочети повече
  • Ако искате да забременявате - Не яжте fast food!
    Ако искате да забременявате - Не яжте fast food!
    Водещaта лекция на последният ЕSHRE (Европейско дружество по човешка репродукция) конгрес във Виена 2019г. беше посветена на храненето. Темата беше: Връзката на диетата преди забременяване и по време на бременност с фертилитета и здравето на бременната и бебето.
    Прочети повече
  • Осем патологии преди ин витро – дилеми и решения
    Осем патологии преди ин витро – дилеми и решения
    Съществуват редица заболявания при жената, които затрудняват забременяването по естествен път и които много често налагат прилагането на ин витро процедура. Ето най-често срещаните такива и техните решения преди да се премине към ин витро процедура:
    Прочети повече
  • Имате ли ендометриоза – забременявайте!
    Имате ли ендометриоза – забременявайте!
    Ендометриозата е заболяване на съвременната жена, която отлага зачеването. В миналото ендометриозата се е срещало много рядко. Причината за това е, че жените са забременявали и раждали на 18 -20 годишна възраст.
    Прочети повече
  • Препоръчително хранене при ин витро
    Препоръчително хранене при ин витро
    Храненето е основна предпоставка за успешна ин витро бременност Бременни сте, планирате бременност или сте в процедура по ин-витро – не забравяйте, че трябва да обърнете внимание и на вашето хранене.
    Прочети повече
  • Качеството на спермата на ИКСИ поколението
    Качеството на спермата на ИКСИ поколението
    Водещата лекция на конгреса на Европейското Дружество по Човешка Репродукция и Ембриология (ESHRE) в Барселона тази година беше посветена на първите резултати от изследвани на вече порастналите момчета, родили се след прилагането на ИКСИ метода на оплождане на яйцеклетката.
    Прочети повече
  • Спонтанният аборт след ин витро процедура
    Спонтанният аборт след ин витро процедура
    Положителният тест за бременност, получен след ембриотрансфер е успех за пациента и неговия лекар. За съжаление обаче, сравнително голяма част от тези биохимични бременности се нарушават и в резултат на това не завършват с родени деца.
    Прочети повече
  • Поликистозната яйчникова болест и Асистираната репродукция
    Поликистозната яйчникова болест и Асистираната репродукция
    Поликистозната яйчникова болест /ПКЯБ/ е широко разпространено заболяване, което засяга една трета от жените, имащи проблеми със зачеването. Описано е за първи път от Stein-Leventhal през 1935г. Заболяването е интересен проблем за асистираната репродукция, тъй като при стерилитет, породен от липса на овулация, в 80-90% от случаите причината е именно ПКЯБ.
    Прочети повече
  • Яйчниковият хиперстимулационен синдром е най-честото усложнение на асистираната репродукция
    Яйчниковият хиперстимулационен синдром е най-честото усложнение на асистираната репродукция
    Яйчниковият хипестимулационен синдром се развива в две форми. ранният хиперстимулационен синдром – оплакванията се появяват 3 до 7 дни след ЧХГ-тригера на овулацията. Той е зависим от яйчниковата стимулация. Основната патофизиологична причина за развитие на синдрома е човешкият хориален гонадотропин /Овитрел, Прегнил, Хориомон/.
    Прочети повече
  • Успешната имплантация при ин витро се определя от медикаментите, предписани след пункцията
    Успешната имплантация при ин витро се определя от медикаментите, предписани след пункцията
    Прогестероновата терапия е най-важна след ембриотрансфер. Контролираната яйчникова хиперстимулация, агонистите, високите нива на естрадиола и тригерирането на овулацията с ЧХГ блокират пулсативната ЛХ секреция от хипофизата. По този механизъм след пункция жълтите тела в яйчниците не се стимулират и те не произвеждат достатъчно прогестерон.
    Прочети повече
  • Фоликуларна аспирация
    Фоликуларна аспирация
    Всеки отделен фоликул с размер над 15 мм трябва да се пунктира. При аспирация на яйцеклетките налягането на вакуум помпата трябва да е между 100 и 120 mmHg. При по-голямо налягане се увреждат яйцеклетките (наблюдава се оток и разрушаване на зона пелуцида).
    Прочети повече
  • 7 съвета за правилно хранене по време на ин витро процедура
    7 съвета за правилно хранене по време на ин витро процедура
    Хормоналната стимулация повишава нуждите на организма на жената от белтъци, мазнини, въглехидрати и витамини. Оптималното хранене е най-важната предпоставка за развитието на здрави яйцеклетки и последваща имплантация на ембриони в матката.
    Прочети повече
  • Изследвания при двойките със стерилитет
    Изследвания при двойките със стерилитет
    Честота на стерилитета Една от 6 двойки има проблем със забременяването 90% от двойките ще забременеят след 1 година непротектирани полови контакти 5% ще успеят да заченат след опити до 2-та година.
    Прочети повече
  • Какво да не правим когато сме в ин витро процедура
    Какво да не правим когато сме в ин витро процедура
    Какво не трябва да правим по време на ин витро процедура Не променяйте дозата и схемата на приложение на медикаментите. Жените често четат в интернет или се консултират с приятелки.
    Прочети повече
  • Мъжете са най-честата причина да не забременеят жените
    Мъжете са най-честата причина да не забременеят жените
    Сперматогнезата е сложен процес и много фактори повлияват негативно на броя, подвижността и качеството на сперматозоидите. При около 60% от двойките, които без успех опитват за бебе, вината е в мъжете.
    Прочети повече
  • Когато сме в ин витро процедура
    Когато сме в ин витро процедура
    Какво трябва да правим, когато сме в ин витро процедура? Успехът на ин витро процедурата зависи от изпълнението на всички указания на ин витро специалиста. Ако като едно домино правилно сме наредили всичко, се ражда едно прекрасно бебе.
    Прочети повече
  • Кога при ин витро да се свържете веднага с ин витро специалиста ви?
    Кога при ин витро да се свържете веднага с ин витро специалиста ви? Aко объркате или забравите медикаментите за стимулация. Tова много намалява шансовете ви за зачеване. Aко получите обрив, оток или друга алергична реакция към лекарствата за стимулация.
    Прочети повече
  • Индикации кога трябва да направим ин витро
    Кога трябва да направим ин витро? Въпреки 38-те години след първото ин витро бебе IVF не е панацея. При всяка една двойка трябва индивидуално да се преценяват ползата, рисковете и разходите на един ин витро цикъл.
    Прочети повече
© 2013 - | Декларация за поверителност
  • facebook